Digitalpartner logotyp primär

3 tips för sociala medier

3 tips för sociala medier

Varför ska man som företag finnas på sociala medier? Sociala medier är bra utav flera anledningar. Finns du på sociala medier får du inte bara en plats där du kan marknadsföra dina tjänster eller produkter utan även en plats där du kan kommunicera med dina kunder och skapa förtroende. I en studie från Internetstiftelsen (2022) […] ...
kvinnor tittar på sociala medier på sina datorer

Lästid: 5 min

Dela detta
Följ oss på sociala medier!

Kontakta oss!

Är du intresserad av någon av våra tjänster så tveka inte att höra av dig till oss!

Varför ska man som företag finnas på sociala medier?

Sociala medier är bra utav flera anledningar. Finns du på sociala medier får du inte bara en plats där du kan marknadsföra dina tjänster eller produkter utan även en plats där du kan kommunicera med dina kunder och skapa förtroende.

I en studie från Internetstiftelsen (2022) visade det sig att drygt 4 av 10 internetanvändare följer varumärken eller företag på sociala medier. Där framkom det också att 90-talisterna är de som i högst utsträckning följer varumärken och företag på social medier, bland de är det 7 av 10 användare som gör det. Men det visade sig även att det är vanligt bland andra generationer, bland personer födda mellan 70-talet och 00-talet följer minst hälften företag eller varumärken på sociala medier. Internetstiftelsen (2022) konstaterade att de två vanligaste plattformarna att följa varumärken eller företag på är Facebook och Instagram. Vilket även är de plattformarna som 90-talisterna använder sig mest utav.

Men sociala medier är tidskrävande och kan även vara krångligt. Ska man finnas med på alla plattformar? Eller räcker Facebook? Och hur ofta måste man lägga upp, är det tillräckligt att lägga upp när det finns tid över?

Därför kommer här 3 tips för hur du kan tänka när det kommer till social medier.

1. Välj rätt plattform för din målgrupp

Vilken eller vilka plattformar du borde finnas på beror på vilken målgrupp du vill nå ut till. Därför har vi samlat information om vilka generationer som använder sig utav de olika plattformarna enligt Internetstiftelsen (2022).

Facebook

Facebook används av mer än hälften av alla internetanvändare, även i de äldsta generationerna. Facebook-användandet har en tydlig topp bland 90-talister, därefter sjunker användningen kraftigt bland de yngsta 00- och 10-talisterna. När det kommer till 00-talisterna har hälften använt Facebook under ett år och dagligen är det är endast 2 av 10 utav 00-talisterna som använder Facebook.

25% av internetanvändarna följer varumärken eller företag på Facebook. Det är vanligast för 70-, 80- och 90talister att följa varumärken eller företag på Facebook. Närmare 4 av 10 personer födda på 70-, 80- och 90-talet följer varumärken eller företag på Facebook.

Instagram

Instagram är populärast bland personer som är födda på 80-, 90- eller 00-talet. Hela 7 av 10 utav de födda på 90-talet använder Instagram på en daglig basis. Även bland personer födda på 50-, 60- och 70-talet är användandet av Instagram förhållandevis högt. Bland personer födda på 60- och 70-talet använder knappt hälften Instagram dagligen.

30% av internetanvändarna följer företag eller varumärken på Instagram. Dessutom är det närmare 6 av 10 personer födda på 90-talet följer varumärken eller företag på Instagram. Drygt 4 av 10 personer födda på 80-talet och 00-talet följer varumärken eller företag på Instagram.

Linkedin och övriga sociala medier

Däremot är det knappt 1 av 10 internetanvändare som följer varumärken eller företag på Linkedin och Youtube. Fortsättningsvis följer endast några få procent företag eller varumärken på Tiktok, Twitter och Snapchat. Däremot följer personer födda under 00-talet i högre grad varumärken eller företag på Youtube eller Tiktok, jämfört med övriga generationer.

Personerna som använder Linkedin är nästan enbart personer mellan 18–65 år. Framförallt är det personer i åldern 32–62 år som använder Linkedin. Linkedin är särskilt stort bland tjänstemän, det senaste året har närmare 6 av 10 tjänstemän har använt Linkedin.

Vilka plattformar ska du satsa på?

Vid en jämförelse av vilka som använder Instagram respektive Facebook, kan man se att bland personer födda tidigare än eller på 80-talet är Facebook den plattform flest använder på daglig basis. Medan Facebook och Instagram är jämnstora bland personer födda på 90-talet. Och slutligen är det få som använder Facebook dagligen av 00-talisterna men bland de är det mycket vanligare att använda Instagram dagligen (Internetstiftelsen, 2022).

Därför varierar det vilken plattform du bör använda utifrån vilken målgrupp du vill nå ut till, vill du t.ex. nå ut till personer födda på 00 talet är inte Facebook den plattformen du ska lägga mest tid på medan om du vill nå ut till folk födda på 80-talet är Facebook perfekt för det.

2. Var konsekvent

Låt det inte gå för lång tid mellan att du lägger upp inlägg, du vill inte att dina följare ska glömma bort dig. Men du ska inte spamma dina följare. Ta dig tid att göra inlägg med bra och värdefullt innehåll med jämna mellanrum istället för att lägga upp nya inlägg hela tiden. Om du är konsekvent med vad du lägger upp på sociala medier och hur ofta vet dina följare vad de kan förvänta sig utav dig och när de kan förvänta sig det.

3. Anpassa ditt innehåll

Anpassa innehållet i dina sociala medier utefter vilken din målgrupp är, formatet och plattformen. Ha i åtanke när du postar dina inlägg vilken din målgrupp är. Precis som du anpassar ditt språk när du pratar med olika personer i verkligheten bör du göra det på dina sociala medier. Är din målgrupp från den äldre generationen är det mycket möjligt att de inte förstår om du använder dig av slangord som ungdomar ofta uttrycker sig med.

Du bör även anpassa innehållet efter plattformen, en lång text som denna fungerar bra på en blogg men på t.ex. Instagram som är en bildplattform hade det blivit alldeles för mycket text. Du kan återanvända samma innehåll på flera plattformar men tänk på att anpassa ditt innehåll efter plattformen. Skulle innehållet i det här inlägget anpassas efter Instagram t.ex. skulle antagligen några bilder med ett tips och lite text på varje vara bättre än att försöka få in all den här informationen i beskrivningen.


Vi hoppas du har uppskattat de här tipsen för sociala medier

Hoppas det här inlägget har varit hjälpsamt för hur du kan tänka när du använder dig av sociala medier. Om vill veta mer om hur vi på Digitalpartner kan hjälp dig med dina sociala medier kan du titta på den här sidan eller kontakta oss!

Källa:

Internetstiftelsen. (2022). Svenskarna och internet. En årlig studie av svenska folkets internetvanor. https://svenskarnaochinternet.se/rapporter/svenskarna-och-internet-2022/

Dela detta
Följ oss på sociala medier!

Kontakta oss!

Är du intresserad av någon av våra tjänster så tveka inte att höra av dig till oss!
Digitalpartner logotyp svart
© 2026 Digitalpartner Europe AB
Följ oss

God Jul önskar vi på Digitalpartner och Profilexperten

Digitalpartner logotyp i färgerna som en polkagris
Du har nu tagit dig hela vägen till sista luckan av julkalendern och för att öka dina chanser att vinna de fina priserna så behöver du lista ut lösenordet utifrån ledtrådarna som du samlat på dig.
Gå till den här sidan för att delta i tävlingen.
Passa också på att registera ett konto hos profilexperten.se för att ta del av öppningserbjudandet på 10%.
Skapa ett konto hos profilexperten.se  

Tips inför uppesittarkvällen!

Två personer spelar bingolotto
Uppesittarkvällen med bingolotto har blivit en lägereld att samlas kring. Vi hoppas såklart på extra stora vinster och en mysig kväll. Här kommer våra bästa tips hur man lyckas med uppesittarkvällen:
  • Ha en bra penna att dutta med
  • Var noga med att hålla koll på bingotiderna
  • Ladda upp med godis och dryck så att du orkar vara vaken till femmans bingo kl:23.10.
  • Gör en egen bingobricka till barnen så att dom också håller sig sysselsatta

Vi håller tummarna för storvinsten!

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Måsten på julbordet

(enligt Digitalpartner)

Julbord med bland annat julskinka och janssons frestelse
julskinka

Julskinka

Det här kan vi väl alla hålla med om, julskinkan ska alltid vara med. Gärna med en god, grovkornig senap.

Brysselkål

Enligt vår Art Director Johan är det ett måste med brysselkål. Med citatet "Kål i alla former och namn ska alltid finnas".
brysselkål
köttbullar i en stekpanna

Köttbullar

Nigel älskar köttbullar och vem gör inte det? Tips är att förbereda köttbullarna i förväg och köra i ugnen och frysa in. Sen ut från frysen rätt in i stekpannan så att köttbullarna får en fin yta.

Gravad lax

Gravad lax känns som en vattendelare men lite fisk hör väl till julbordet. Lägg på lite hovmästarsås så har vi en solklar vinnare.
Gravad lax på ett uppläggningsfat
En skål med bruna bönor

Bruna bönor

Det här får stå för vår webbutvecklare Morgan, vi andra tar avstånd. Men Morgan måste ha bruna bönor, det räcker så.

Janssons frestelse

Sist men inte minst, Janssons frestelse. Ni har väl inte missats Nigels svärmors recept som ni hittar under lucka 15.
Janssons frestelse

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Lucka 21: Lästips

skillnad på logotyp vad man får göra och inte göra

Därför behöver du mer än en logotyp

Endast en logotyp gör inte varumärket. Det du behöver är en varumärkesidentitet där logotypen ingår, men då tillsammans med bl.a typsnitt, färger och grafiska element.
Läs vår Art Director Johans blogginlägg i kunskapsbanken
Kontakta oss om du vill skapa en ny eller en uppdaterad logotyp för ditt företag.

Vi testar julmust!

Tomte som sitter framför öppna spisen och dricker julmust och äter kaka

Apotekarnes

En riktig klassiker, det är så här en julmust ska smaka. Full pott!
🎅
🎅
🎅
🎅
🎅

Hammars bryggeri

Också en väldigt god smak, men kolsyran försvinner lite väl snabbt. Men snudd på full pott!
🎅
🎅
🎅
🎅
🎅

Nygårda

Lite väl söt och känns aningen blaskig. Har inte samma tydliga smak som Hammars och Apotekarnes.
🎅
🎅
🎅
🎅
🎅

ICA

Nja, här har ICA lite att arbeta på. Svag smak och är inte någon julmust som man minns.
🎅
🎅
🎅
🎅
🎅

Premier

Väldigt söt! Den här musten passar nog bättre för de små barnen än för vuxna. 
🎅
🎅
🎅
🎅
🎅
Vi slår fast att det är klassikern Apotekarnes som är den bästa! Den håller fortfarande och kommer fortsatt vara en favorit för oss.

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

VÅRA TJÄNSTER

Grafisk design

Vi hjälper dig med din visuella kommunikation. Vare sig det är en logotyp, förpackningsdesign, animering eller branding är vi en partner du kan lita på.

Några kunder som vi har hjälpt med grafisk design

Uppleva Örebro

Digitalpartner är medarrangör till mässan Uppleva Örebro. På Uppleva Örebro finns det något för alla, utställare inom Hem & Trädgård, Äventyr, Hållbarhet, Mat & Dryck och Barn & Familj!

Vi ses på Conventum 14:e mars!

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Lägg pusslet för att få din tredje ledtråd

Byt plats på bitarna tills pusslet är löst.

Målbild

Målbild för pusslet

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

VÅRA TJÄNSTER

10% rabatt på våra tjänster

Behöver du en ny webbplats, hjälp med marknadsföringen eller ert grafiska uttryck? Du som signar upp dig och är med och tävlar får 10% rabatt* på våra tjänster.

Vi hjälper er med:

Webb

Laptop som visar e-handelssidan Dressykids

Marknads­föring

Sökmotor­optimering

Förstoringsglas på ett tangentbord

Grafisk design

Hand som använder en ritplatta
*För att ta del av rabatten krävs det att du signar upp dig på tävlingen. Rabatten gäller endast en gång och ska nyttjas innan 31/3-26 för att vara giltig.

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Janssons frestelse

Idag bjuder vi på ett recept från Nigels svärmor.

Nigels svärmors fantastiska Janssons Frestelse

  • 10-12 medelstora potatis, ca. 1,2 kg
  • 2-3 gula lökar
  • 1 burk ansjovisfiléer (Grebbestads 125 gr)
  • 4-5 dl grädde
  • Salt
  • Ströbröd

GÖR SÅ HÄR:

  1. Strimla löken, fräs den i pannan tills den mjuknar.
  2. Smörj en ugnsform. 
  3. Strimla potatisen.
  4. Lägg hälften av potatisen i botten.
  5. Lägg på den frästa löken och ansjovisen med spadet ur burken.
  6. Lägg sedan på den andra halvan av potatisen.
  7. Häll sedan på grädden så att det täcker potatisen.
  8. Salta lätt och strö på ströbröd.
  9. Sedan in i ugnen på 200 ° C i 45-50 minuter tills potatisen är mjuk!
Lycka till och god jul! önskar Nigel med svärmor och alla vi andra på Digitalpartner & Profilexperten

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

VÅRA TJÄNSTER

Skräddarsydd webbutveckling

Behöver du en ny webbplats eller vill du förbättra din befintliga? Vi tar hand om allt från design till teknisk implementation. Webbutveckling är ett brett område som kräver kompetens inom kodning, domän­hantering, webbhotell, design, sökmotor­optimering, konverterings­optimering och mycket mer.

Några kunder som vi har hjälpt inom webb

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Glad Lucia önskar vi på Digitalpartner

Självklart firar vi Lucia med utklädnad och Luciatåg.
luciatåg med all personal från Digitalpartner
Viktor utklädd som tomte
Hasse utklädd som tomtenisse
Morgan utklädd som lucia
Johan utklädd som stjärngosse
Nigel utklädd som stjärngosse

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Lär känna oss

I dag får ni chansen att lära känna Johan, Morgan & Nigel.

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Bästsäljare

Här kommer några tips på populära produkter från profilexperten.se.
Registrera ett gratiskonto innan nyår och få 10% på första köpet.

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Lägg pusslet för att få din andra ledtråd

Byt plats på bitarna tills pusslet är löst.

Målbild

Målbild för pusslet

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

VI PRESENTERAR

BeeLife

Miljövänliga bivaxdukar för vacker matförvaring.

50% rabatt på hela sortimentet

Perfekt som julklapp

  • Återanvändbara +400 gånger
  • Kvalitet i världsklass
  • Håller maten fräsch längre
  • Vackra och dekorativa

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Lucka 8: Lästips

En man i kostym placerar en stor röd kartnål ovanför en miniatyrbutik, som symboliserar lokal SEO och företag som hittas online.

Lokal SEO: Den kompletta guiden för att dominera sökresultaten i din stad

Att synas på Google är avgörande, men för företag som är beroende av kunder i sitt närområde räcker inte ”vanlig” SEO. 
Läs vår webbutvecklare Morgans blogginlägg ifrån kunskapsbanken

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Idag bjuder vi på ett labyrintspel. 

Hjälp tomten att hitta den borttappade julklappen, men se upp för de otäcka maskarna.
Tips! Om du inte lyckas så klicka på omstart för en ny labyrint.

Tomtens Juljakt

Hitta julklappen!

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Lär känna oss

I dag får ni chansen att lära känna Viktor & Hasse.

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Lägg pusslet för att få din första ledtråd

Byt plats på bitarna tills pusslet är löst.

Målbild

Målbild för pusslet

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Lucka 4: Lästips

kända logotyper

Skapa en stark och tidlös logotyp

En logotyp är mer än bara en bild, den är ansiktet utåt för ditt varumärke. Rätt design gör den tydlig, minnesvärd och fungerar i alla storlekar och sammanhang.
Läs vår Graphic Designer Nigels blogginlägg i kunskapsbanken
Kontakta oss om du vill skapa en ny eller en uppdaterad logotyp för ditt företag.

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Julklappstips

Här kommer lite julklappstips från profilexperten.se.
Det börjar närma sig jul så skynda med din beställning innan det är försent. Registrera ett gratiskonto innan nyår och få 10% på första köpet.

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Idag bjuder vi på ett roligt spel. Spela vårt Jul-memory och ta dig in på topplistan.

🎅 Jul-Memory 🎄

Tid: 0:00

🏆 Topplistan

  1. Laddar topplista...

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!

Välkommen till julkalendern!

Under de här 24 dagarna fram till jul har vi fyllt julkalendern med nyheter, spel, frågesport, tips och framförallt ledtrådar som ni behöver samla för öka era chanser att vinna fina julklappar. 

Dagens lucka:

Få 10% på ditt första köp från Profilexperten.se

Erbjudandet gäller t.o.m.  31/12-25.

Skapa ett konto på Profilexperten.se för att ta del av erbjudandet!

Stillbild från youtubeklipp på Hasse som berättar om julkalendern

Välkommen tillbaka imorgon för en ny lucka i vår julkalender!